COFFEETOYS : KAHVE HAKKINDA HER ŞEY

ANA SAYFA » BLOG » Ticari Kahve Makinelerinin Temizliği ve Bakımı

Ticari Kahve Makinelerinin Temizliği ve Bakımı

3. nesil kahve dükkanları ve benzeri işletmeler son yıllarda iyice artış göstermekte. İnsanların en çok vakit geçirdiği noktalardan olan kahve dükkanları olmuş durumda. Bunun sebebi de üçüncü nesil kahve dükkanlarının birçok aktiviteye elverişli olması.

Bu mekanlar insanların muhabbet için arkadaşlarıyla buluştuğu, sosyalleştiği, öğrencilerin ders çalıştığı, evden ve dışardan çalışanların işlerini yapabildiği sosyal bir mekan olma imkanı sunuyor. Ya da sadece kahve sevdiğiniz için geliyor olabilirsiniz. Gerekçeniz ne olursa olsun kahve dükkanları fazlasıyla müşteri çekiyor ve her saniye yeni bir bardak hazırlanması gerekiyor.

Durum böyle olunca baristalar oldukça hızlı çalışıyorlar ve sürekli kahve hazırlıyorlar. İşte bu hızın kaynağı da tecrübeli baristalardan ve kaliteli endüstriyel kahve makinelerinden geçiyor. Kısacası üçüncü nesil bir kahve dükkanının olmazsa olmazı kahve makineleridir.

Kahve dükkanlarında elbette birden çok teknolojik ekipman ya da fazlasını barındırabilirsiniz. Bunlar size yardımcı olacaktır. Fakat asıl olay baristanızda bitmektedir. Barista ne kadar hızlı, bilgili ve tecrübeliyse dükkan o kadar hızlı ilerler. Makinelerin kalitesi de onu hızlandırır. Bu yüzden baristanızı iyi seçmelisiniz.

Baristalar hakkında daha detaylı bilgi için “Barista Nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir kahve dükkanında olması gereken makineleri şöyle sıralayabiliriz:

Bu makineler ve gerekli ekibe sahipseniz kahve dükkanınız oldukça iyi işliyor diyebiliriz. Ancak bu makineleri dükkanda kullanmak yetmiyor. Çünkü endüstriyel kahve makineleri her daim temiz olması gereken tabiri caizse biraz nazlı ekipmanlardır.

Her şeyden önce sonuçta bir makinedir ve temiz kullanılması gerekir. Bir diğer gerekçe de sürekli farklı insanlara kahve hazırlandığı için hijyenik olması gerekir. Sütlü kahvelerden sonra makinenin buhar çubukları nemli bir bezle temizlenmesi gerekir ki bakteri oluşumu engellensin.

Otomatik makinelerde ise her akşam makinenin otomatik temizliği kimyasallar ile yapılıp süt çubukları ve kahve çıkış ağızları temizlenmeli. Bu yüzden başarılı bir baristanın kahve makinelerini düzenli olarak temiz tutuyor olması gerekiyor.

Puly Caff Plus 2.5 gr. Kahve Makineleri Temizlik Tableti

Puly Caff Plus 2.5 gr. Kahve Makineleri Temizlik Tableti

Kahve Makinesi Ne Sıklıkla Temizlenir?

Kahve makinesinin temizliği aslında makineye göre değişiklik göstermektedir. Ancak hangi makine tipi olursa olsun kahve makineleri her sunum sonrası yıkanmalı, silinmeli ve temiz tutulmalıdır.

Otomatik makinelerde ise makinenin ayarlar bölümünden temizlik seçeneği seçerek ve yönlendirmeler takip edilerek yapılmalı. Süt çubuğunun ve kahve çıkış ağzının temizlendiğinden emin olunmalı.

Puly Milk Plus NSF 1000 ml. Buhar ve Süt Çubuğu Temizleme Sıvısı

Puly Milk Plus NSF 1000 ml. Buhar ve Süt Çubuğu Temizleme Sıvısı

Makinenin içerisindeki kahveyi temizlemek için tablet sütü temizlemek için ise bir sıvı kullanılır. Bu tabletler içerisindeki özel formüller ile kahve partiküllerini daha iyi çözümler ve daha iyi temizler. Bu temizleme sayesinde her kullanımda lezzetli kahveler sunabilirsiniz.

Bir kahve dükkanının tam detaylı temiz olması için aşağıdaki alanların temizliğine bazı özel şekilde dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Filtre kahve ve espresso kahve makinesi temizliği
  • Kahve değirmeni makinesi ve iç bıçaklarının temizliği
  • Tezgâhın temizliği

Filtre Kahve ve Espresso Makinesi Temizliği

Endüstriyel makinelerin olduğu bir işletmede filtre kahve makinesi her demlemede temizlenmelidir. Filtre kahve makinelerinin temizlenmesi daha kolaydır. Basketteki demlenen kahveyi çöpe atıp, su haznesinde kalan suyu değiştirmesi yeterlidir. Özellikle temiz, kireçsiz su kullanılmalıdır.

Bunun gibi yeni nesil kahve dükkanlarda espresso makinesi de olmazsa olmazdır. Espresso makinelerindeki süt ya da buhar çubuğu olarak adlandırılan bar her kullanımda temizlenmelidir. Barista bu çubuğu kullandığı gibi yalnızca o çubuk için kullandığı bir bezle silmelidir ve akşamları da özel temizleme sıvısı ile makineyi kapatmadan önce temizlemelidir.

Portafiltreli makineleri temizlemek için gerekli olan temizlik aleti:

Puly Caff Powder 900 gr. Kahve Makinesi Temizlik Ürünü

Puly Caff Powder 900 gr. Kahve Makinesi Temizlik Ürünü

Kahve Değirmeni Temizleyicisi Kullanmak

Kahve değirmenleri kahvenizi öğütmenizi sağlayan ve her kahve dükkanında bulunması gereken bir makinedir.

Kahve çekirdeklerinin döne döne bıçakların arasından geçtiği kahve değirmenleri gerekli olduğu kadar temizlemesi de zordur. Ancak kahve değirmeni temizleyicileri içindeki kristal yapısı sayesinde öğütme bıçakların arasında kalan tüm partikülleri temizler. Bıçağı çıkartmadan kullanabileceğiniz bu ürün ciddi bir zaman tasarrufu kazandırır ve bıçakları yeniden ayarlamanızı önler.

Tüm iç taşlama bıçaklarını kimyasallar ile temizleyen kahve temizleyicileri bir kahve dükkanı için olmazsa olmaz ekipmanlardan biridir.

Tezgâh Temizliği

Kahve dükkanlarında makinelerin dışında tezgâh ve yüzey temizlemesi de oldukça önemlidir. Bunun sebebi yeni nesil kahve dükkanlarında kahvelerin hazırlanma alanını müşteri direkt görmekte hatta çoğu self servis dükkanda izlemekte ve hazır olunca geçmektedir. Bu yüzden tezgâhın temizliği sunum açısından oldukça önemlidir.

Kahve dükkanlarının tezgâhları genelde cam, mermer, granit ve inoks olur. Bu yüzeylerin daha canlı ve parlak gözükmesi için özel kimyasallar bulunur. Özellikle cam yüzeyler için olan Puly Bar IGIENIC kesin parlaklık sağlar.

İnoks yüzeyler için de inoks temizleyici kullanabilirsiniz. Bu sayede bu alanlar parmak izi tutmama özelliğini korur ve daha parlak görünür.

Ticarethanelerde Kahve Makinesi Temizliği

Ticari bir mekandaki kahve makinelerinin temizliği daha farklı ekipmanlarla yapılmaktadır. Kahveye ve kahve dükkanlarına olan yoğun talep bu makinelerinde temizlenmesi konusunda spesifik ürünlerin doğmasına sebep olmuştur.

Normal mutfak temizleme ürünleri haricinde bu tarz makinelerin temizleme ürünleri özeldir. Kahve temizleme ekipmanlarının içerisinde bulunan formüller kahvenin bıraktığı leke ve partikülleri daha iyi ve daha kesin bir çözüm sunar.

Daha kesin ve daha özel temizlik ürünlerinin üretilmesinin sebebi de kahve dükkanlarında normal ev tipi makineler gibi nadir kullanılmamasıdır. Evinizde günde en fazla 5-6 bardak kahve yaparsınız. Ancak bir kahve dükkanında günde ortalama 150-200 bardak kahve yapılır. Makineler sık ve özel temizlenmez ise leke birikir ve bir sonraki kahvenin tadında ciddi değişiklikler olabilir.

Ayrıca makinenin düzenli temizlenmemesi makinenin sağlığı içinde zararlıdır. Ne kadar özenli bakılırsa o kadar uzun ve güzel çalışır.

2024. Copyright © COFFEE TOYS

Avinga | SiteMap